Arbodag voor de ambulancesector massaal bezocht


Op donderdag 27 januari vond de Arbodag van Ambulancezorg Nederland plaats. Ergocoaches, arbocoördinatoren, BOT-leden maar ook veel bedrijfsartsen, P&O-ers, managers en enkele directeuren vonden de weg naar De Mariënhof in Amersfoort. In totaal kwamen ruim 160 geïnteresseerden op de dag af.
 
De belangrijkste aanleiding voor de dag was de gereedkoming van het draaiboek voor de Periodieke Arbeidsgezondheidskundige Monitor (PAM). Daarnaast passeerden andere arbothema´s van AZN de revue. De deelnemers kregen een gevarieerd programma voorgeschoteld. Radio 1-journalist Job Boot ondervroeg Ger Jacobs, bestuurslid en voorzitter van de Programmaraad HRP. Hij meldde erg blij te zijn met de grote en diverse opkomst en memoreerde dat er in de sector veel aan arbo is gedaan. Maar dat is geen reden om achterover te hangen. De arbeidsmarkt wordt krap, mensen moeten langer doorwerken en juist dan is goede begeleiding van groot belang. Ger Jacobs vertelde ook dat er lang en met veel aandacht aan de PAM is gewerkt. Met het draaiboek dat nu gereed is kunnen diensten zelf met de PAM aan de slag. Daarmee heeft de sector een instrument in handen om de ambulancemedewerkers gezond hun werk te kunnen laten doen.
 
Vervolgens wordt een korte film vertoond waarin de PAM in de praktijk zichtbaar wordt. Job Boot interviewt de hoofdrolspelers. Ger Jacobs vertelt vervolgens dat men binnen de sector in eerste instantie wilde bekijken of er één uittredingsleeftijd vastgesteld kon worden. Dat bleek geen optie en daarom is het Coronel Instituut gevraagd een instrument te ontwikkelen waarmee de fysieke en psychische gezondheid van werknemers gevolgd konden worden. Met het instrument is vervolgens geëxperimenteerd. Volgens het bestuurslid is de sector inmiddels rijp voor de PAM. Er is draagvlak bij werkgevers en werknemers, mensen herkennen het belang van een instrument op maat. Ambulancezorg Nederland heeft het hele proces begeleid en zal ook in de implementatiefase nog actief zijn.
 
Voor de uitvoering van de PAM is voor de ambulancediensten een gratis draaiboek PAM beschikbaar. Op deze site, onder het menu Beleid / Human Resources Policy / PAM, kunt u binnenkort ook de op de arbodag vertoonde PAM-film vinden. Om de uitvoering digitaal te ondersteunen en de landelijk de uitkomsten te kunnen monitoren is een speciale PAM applicatie ontwikkeld. Deze is gratis te gebruiken door de leden van AZN en is ook te vinden op deze website, onder bovenvermeld menu. Voor de PAM applicatie is een toegangscode nodig. Ambulancediensten die met de PAM aan de slag willen kunnen via j.rigterink@ambulancezorg.nl contact opnemen met AZN voor ondersteuning op maat. Ook zullen in de loop van het jaar themabijeenkomsten voor diverse doelgroepen worden georganiseerd.

Judith Sluiter van het Coronel Instituut geeft vervolgens een presentatie over de PAM. Daarna stelt Job Boot de leiders van de workshops aan iedereen voor en vraagt hen wat er in de workshop aan de orde komt. Aan het eind van de middag vertrekken de deelnemers tevreden huiswaarts. Ze gaven de Arbodag het rapportcijfer gemiddeld een 8!